Terapia osób z
niepełnosprawnością
umysłową

Historia ośrodka

Puckie Stowarzyszenie powstało w wyniku starań rodziców dzieci niepełnosprawnych. Zawiązało się w roku 1995.

W 1997 roku władze samorządowe miasta Pucka, przekazały Stowarzyszeniu na własność działkę pod zabudowę w Pucku na ulicy Mestwina o powierzchni 7000 m2. Planami zainteresowały się również władze pięciu sąsiadujących z Puckiem gmin, co w rezultacie doprowadziło do podpisania „Porozumienia z dnia 17 czerwca 1997 roku w sprawie współpracy na rzecz osób z upośledzeniem umysłowym z terenu gmin i Ziemi Puck”. Ogromnego wsparcia finansowego udzielił Oddział Pomorski PFRON w Gdańsku. I tym oto sposobem jesienią 1999 roku odbył się odbiór techniczny Ośrodka i Stowarzyszenie przystąpiło do jego wyposażania oraz uruchomiania. Ośrodek rozpoczął  swoją działalność 1 lutego 2000 roku. Niemal natychmiast rozpoczęto zajęcia z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi.

Ośrodek Adaptacyjny na Mestwina 32 mieści w sobie Warsztat Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz klub działający przy ŚDS. Nowoczesność i przestronność tego budynku pozwala na komfortowe warunki pracy naszych podopiecznych. Pomieszczenia są przestronne, funkcjonalne i dostosowane do szczególnych potrzeb naszych uczestników. Charakterystyczne dla tego ośrodka jest, że w związku z otwartym rozkładem pomieszczeń ŚDS i WTZ – wspólne korytarze, jadalnia – uczestnicy mają codzienny kontakt ze sobą i podopieczni nasi naturalnie są przygotowani do przejścia do warsztatów bądź do środowiskowego domu.

Głównym celem Warsztatu Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy jest przygotowanie uczestników do życia w społeczeństwie. Proces przystosowawczy odbywa się za pomocą rehabilitacji społecznej i zawodowej, co owocuje możliwością podjęcia pracy.

Obecnie na zajęcia uczęszcza 80-ciu uczestników wieku od 16 roku życia, z niepełnosprawnością intelektualną i ze sprzężonymi wadami fizycznymi. Są to osoby zakwalifikowane na podstawie wskazań zawartych w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności.

Uczestnicy rozwijają się w pracowniach tematycznych gdzie przy użyciu odpowiednich narzędzi rozwijają swoje możliwości interpersonalne, kształtują własne poczucie przynależności oraz poznają zasady panujące w społeczeństwie.

Każda z pracowni liczy pięcioro uczestników. Nasi podopieczni przebywają w ośrodku pod opieką terapeutów od godziny 8.00 do 15.00. W tym czasie wykonują adekwatne do tematyki pracowni prace. Są to głównie prace manualne. Dzieła, których autorami są uczestnicy trafiają do naszego lokalnego sklepiku. Można je także zakupić na kiermaszach przy okazji świąt czy festynów.

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.