PRACOWNIA OGRODNICZA
Celem prowadzonej terapii w pracowni ogrodniczej jest zapoznanie uczestników z podstawowymi zasadami pielęgnacji i hodowli roślin. Do obowiązków pracowni należy porządkowanie terenów zielonych wokół ośrodka, strzyżenie żywopłotu, przycinanie krzewów ozdobnych, koszenie trawników i wykonywanie oprysków. Rozsadzamy rośliny doniczkowe i zajmujemy się ich pielęgnacją. W ramach terapii prowadzone są zajęcia z zakresu florystyki, tworzenia samodzielnych kompozycji kwiatowych, girland itp. W pracowni uczestnicy poznają również inne formy terapii, które wpływają znacząco na rozwój manualny, psychiczny i fizyczny. Poprzez wspólne wykonywanie prac uczestnicy uczą się tolerancji w stosunku do samych siebie samych i akceptacji innych. Terapia poprawia u podopiecznych samoocenę, pobudza do realizacji określonego celu oraz wpływa pozytywnie na ich rozwój ogólny i sprawność. Uczestnicy pracowni ogrodniczej opracowali technologię wyrobu świec parafinowych, które cieszą się dużym zainteresowaniem i mają swoje zastosowanie w różnego rodzaju stroikach okolicznościowych. Podopieczni uczą się samodzielnie wykonywać formy do świec oraz dobierać kolorystykę barwników. Grupa ogrodnicza zajmuje się również organizacją terenu zielonego wokół naszego ośrodka a także planowaniem i zalesianiem terenu różnymi gatunkami roślin, w większości samodzielnie wyhodowanych.
PRACOWNIA TKACKA
W pracowni tkackiej pracujemy nad rozwijaniem sprawności manualnej, precyzji ruchów; kształtowaniem koordynacji wzrokowo – ruchowej; rozwijaniem zdolności poznawczych i intelektualnych; wpływem na sprawność psychomotoryczną. Podopieczni nabywają umiejętności przydatne w codziennym funkcjonowaniu np. prasowanie, przyszywanie guzików, cerowanie lub łatanie dziur. Celem działalności pracowni tkackiej jest wyrób tkanin artystycznych: gobelinów, sumaków. Tworzymy własne wzory i projekty. Sami farbujemy sznury sizalowe i jutowe. Uczymy się technik krawieckich. W ramach szycia ręcznego tworzymy stroje dla aktorów z „teatru wolnej chwili”, przygotowujemy scenografię do spektakli. Ciekawa jest praca z kolorową włóczką, każdy uczestnik w miarę możliwości manualnych wyszywa obrazy różnych formatów. Specjalizujemy się w robieniu prac łączonych: kolage z różnych materiałów i faktur.
PRACOWNIA PROMOCJI I ROZWOJU
Uczestnicy będący w pracowni promocji i rozwoju nabywają umiejętności bezpiecznej pracy z komputerem, prawidłowego posługiwania się sprzętem biurowym oraz przestrzegania regulaminu pracowni. Poszerzają swoje umiejetności poprzez posługiwanie się różnorodnymi programami komputerowymi oraz podstawowym sprzetem używanym w biurze. Są wdrażani do samokontroli, samodzielności w korzystaniu ze sprzętu komputerowego. Rozwijają aktywność i wiarę we własne możliwości. Praca przy komputerach umożliwia rozwój zainteresowań, pasji i uzdolnień.
PRACOWNIA WITRAŻU
Pracownia witrażowa powstała w 2005roku. Wykonywane przez nas witraże powstają dzięki stosowaniu techniki Tiffany’ego. Technika ta polega na oklejaniu elementów szklanych taśmą miedzianą. Wykonywane witraże są efektem pracy wszystkich uczestników pracowni. Każdy uczestnik specjalizuje się w jednej czynności i jest za nią odpowiedzialny. Od sumienności i dokładności jednej osoby zależy powodzenie i efektywność pracy drugiej osoby. Ciągłe pogłębianie wiedzy na temat technik wykonywania witraży powoduje, że prace uczestników stają się coraz bardziej samodzielne. Staramy się pokazywać nasze prace poza WTZ organizując wystawy w różnych miejscach. Charakter pracy i fakt, że jest to praca zbiorowa pozwala nam zrealizować wiele założeń z rehabilitacji społecznej. Uczestnicy uczą się współpracy oraz szacunku dla pracy drugiego człowieka. Poprzez przygotowane zajęcia nasi podopieczni uczą się także odpowiednich zachowań adekwatnych do sytuacji. Oprócz typowych technik witrażowych wykorzystujemy nową metodę pracy w szkle: fusing. Metoda fusingu polega na łączeniu w jedną całość różnych szkieł kolorowych za pomocą topienia szkła w wysokiej temperaturze w specjalnym piecu, którym dysponuje nasz warsztat. W czasie pracy wykorzystujemy również różnego rodzaju szkła bezbarwne oraz dodatki w postaci pigmentów i farb do szkła. Metoda ta daje uczestnikom nieograniczone możliwości kreowania wzoru i koloru, intensywnie wpływa na proces twórczy oraz rozwija wyobraźnię.
PRACOWNIA PLECIONKARSKA
Celem działalności pracowni plecionkarskiej jest zdobycie przez osoby niepełnosprawne podstawowych umiejętności w zakresie wyplatania wyrobów z wikliny, korzeni, taśm rattanowych, rafii oraz różnego rodzaju sznurów. Stosując różnorodne sploty potrafimy wykonać z wikliny wyroby użytkowe np. kosze okrągłe, owalne oraz tworzymy formy przestrzenne np. obrazy, regały, gwiazdki, choinki, wieńce wiklinowe itp. Prowadzona w ten sposób terapia nie tylko usprawnia manualnie ale również rozwija wyobraźnię twórczą, uczy cierpliwości, wytrwałości, dyscypliny pracy i współpracy w grupie. Każdy ma możliwość tworzenia wyrobów według własnego projektu. Staramy się urozmaicać nasze zajęcia wprowadzając coraz to nowe pomysły. W przyszłości planujemy rozwinąć swoją działalność o wyplatanie form ogrodowych.
PRACOWNIA ROZWIJANIA TWÓRCZOŚCI
Nazwa naszej pracowni sugeruje, że nie skupiamy się na wąskiej dziedzinie, w której działamy ale staramy się, aby zajęcia były różnorodne. Jedną z dziedzin naszej aktywności jest malarstwo. Podopieczni poznają różne techniki i formy pracy, zapoznają się z profesjonalnym nazewnictwem związanym z malarstwem. Uczestnicy grupy Rozwijania Twórczości wyrażają się także poprzez inne formy plastyczne. Wykonujemy pracę metodą batiku, malujemy porcelanę, wykonujemy pracę z formiru oraz staramy się pracować z drewnem. Prace te polegają głównie na malowaniu lub wypalaniu w drewnie. Wykorzystujemy również resztki, ścinki z pracowni witrażowej, układając z nich mozaiki własnego projektu. Nasze prace są jedyne i niepowtarzalne. W ramach działalności naszej pracowni staramy się wychodzić z naszą sztuką poza mury WTZ. Organizujemy wystawy naszych prac w różnych miejscowościach naszego powiatu. Wszystkie te aktywności, pozwalają nam na realizację nadrzędnego celu terapeutycznego jakim jest maksymalne uspołecznienie naszych podopiecznych.
PRACOWNIA TECHNICZNA
Podopieczni pracowni zdobywają podstawową wiedzę techniczną oraz umiejętności posługiwania się prostymi narzędziami jak: młotek, piła ręczna oraz bardziej skomplikowanymi elektronarzędziami: szlifierką stołową, wiertarką stołową oraz tokarką do drewna. Pracownia wykonuje półprodukty dla innych pracowni oraz wykonuje produkty gotowe. Dodatkowo pracownia wykonuje drobne naprawy na terenie ośrodka (np. naprawa zamków w drzwiach, naprawa zawiasów, zaworów lub prace na terenach zielonych). Od 2008 roku pracownia zajmuje się także rzeźbą w drewnie. Wykonywane są rzeźby przestrzenne, małe figurki postaci ludzkich i figurki zwierząt. Najwięcej prac jest wykonywanych jako płaskorzeźba. Prace uczestników są prezentowane na wystawach na terenie WTZ jak i poza warsztatami. Uczestnicy wyjeżdżają często na plenery rzeźbiarskie. zajęcia odbywają się przy zachowaniu zasad B.H.P. Celem zajęć się zaakceptowanie własnych słabości i zdobycie przekonania, że jest się potrzebnym społecznie. Rehabilitacja społeczna jest celem nadrzędnym.
PRACOWNIA CERAMICZNA
Uczestnicy tej pracowni tworzą wszelkiego rodzaju prace przestrzenne, płaskorzeźby i inne wyroby z gliny czy z masy ceramicznej. Podopieczni zajmują się również zdobieniem wyrobów z gliny oraz produkcją i zdobieniem wyrobów gipsowych. Uczestnicy zapoznają się, także ze sposobem zdobienia i szkliwienia wcześniej wykonanych wyrobów. W zajęciach jest wykorzystywane koło garncarskie. Zajęcia w pracowni ceramicznej rozwijają sprawność manualną, estetykę oraz dają podopiecznym nieograniczone możliwości twórcze.
PRACOWNIA BIŻUTERII ARTYSTYCZNEJ
Prace uczestników są wykonywane z koralików, korali, muszli, kamieni. Wykorzystujemy również technikę sutaszu. Jest to wąski, dekoracyjny splot, wykonany z cienkich sznurków. Składa się z kilku nitek podstawowych, oplatanych nitkami dodatkowymi. W biżuterii ręcznie robionej stosowany jest od niedawna, ale już podbił serca wielu miłośników rękodzieła. Biżuteria z kolorowych splotów jest bajkowa i bardzo efektowna. Tylko od wyobraźni twórcy zależy jak skomplikowane wzory powstaną. W bransoletkach i kolczykach cienkimi sznureczkami oplatane są kamienie naturalne, perły i kryształy tworząc razem harmonijne kompozycje. Wykonujemy również biżuterię z filcu. Proces filcowania może przebiegać na kilka sposobów. Przede wszystkim filcować można na mokro i sucho. Z ręcznie wykonanych kul z filcu, można następnie stworzyć kolczyki, bransoletki czy korale z dodatkiem innych materiałów, np. kamieni. Biżuteria wykonana w ten sposób jest niezwykła i niepowtarzalna, np. filcowe kwiaty to bardzo efektowne broszki, a kwiaty na dredach tworzą wyjątkowe naszyjniki. Uczestnicy poprzez zajęcia w tej pracowni zdobywają umiejętności manualne, uczą się dokładności, precyzji oraz kreatywności.