Głównym celem Warsztatu Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy jest przygotowanie uczestników do życia w społeczeństwie. Proces przystosowawczy odbywa się za pomocą rehabilitacji społecznej i zawodowej, co owocuje możliwością podjęcia pracy.
Obecnie na zajęcia uczęszcza 80-ciu uczestników wieku od 16 roku życia, z niepełnosprawnością intelektualną i ze sprzężonymi wadami fizycznymi. Są to osoby zakwalifikowane na podstawie wskazań zawartych w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności.
Uczestnicy rozwijają się w pracowniach tematycznych gdzie przy użyciu odpowiednich narzędzi rozwijają swoje możliwości interpersonalne, kształtują własne poczucie przynależności oraz poznają zasady panujące w społeczeństwie.
Każda z pracowni liczy pięcioro uczestników. Nasi podopieczni przebywają w ośrodku pod opieką terapeutów od godziny 8.00 do 15.00. W tym czasie wykonują adekwatne do tematyki pracowni prace. Są to głównie prace manualne. Dzieła, których autorami są uczestnicy trafiają do naszego lokalnego sklepiku. Można je także zakupić na kiermaszach przy okazji świąt czy festynów.
Celem prowadzonej terapii jest:
- ogólne usprawnianie,
- rozwijanie umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej,
- przygotowanie do życia w środowisku społecznym, m.in. przez rozwój umiejętności planowania i komunikowania się, dokonywania wyborów, decydowania o swoich sprawach oraz innych umiejętności niezbędnych w niezależnym życiu a także poprzez poprawę kondycji psychicznej,
- rozwijanie umiejętności przy zastosowaniu różnych technik terapii zajęciowej,
- rozwijanie sprawności psychofizycznych niezbędnych w pracy,
- rozwijanie podstawowych oraz specjalistycznych umiejętności zawodowych umożliwiających podjęcie pracy.
- Odbywają się również zajęcia dodatkowe m.in:
- wyjścia na kręgielnię,
- wyjazdy na basen,
- wyjazdy rowerowe,
- nord walking,
- zajęcia teatralne,
- zajęcia taneczne,
- zajęcia muzyczno – wokalne,
- dogoterapia.